SPORTOVNÍ DIETOLOGIE

Moji specializací je  výživa sportujících dětí a vrcholových sportovců. Starám se o jednotlivce, ale i celé týmy, např. 8 celorepublikových fotbalových akademií, fotbalové reprezentace U15-U21, Atým.

Výkon sportovce a to, jak daleko se může ve své sportovní disciplíně dostat je ovlivněno několika faktory, některé jsou neovlivnitelné například genetická výbava, ale některé dokáže ovlivnit. Patří sem intenzita a pravidelnost tréninku a samozřejmě množství, pravidelnost a kvalita stravy. Právě vhodně nutričně vyvážená strava může zvýšit a maximalizovat výkon při tréninku, závodech, ale ovlivňuje i rychlost a kvalitu regenerace. Sportovec potřebuje "palivo", které obsahuje správný poměr živin - bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálních látek a také "kapalinu", tedy adekvátní pitný režim. Potřeby rekreačního i vrcholového sportovce jsou rozdílné, oba ale potřebují zvláštní výživový režim, z důvodu zvýšené potřeby energie a živin.

Sportovní výkon je tedy ovlivněn i kvalitou potravin, množstvím a době konzumované stravy. Dostupnost vhodných energetických zásob v těle je důležitá, tak aby bylo možné udržet vysokou hladinu dostupné energie při sportu. Jakýkoliv nedostatek energie a živin by snížil potencionální výkonnost sportovce.

Role sportovního dietologa je nabídnout sportovci vyvážený nutriční program v období klidu, ale také před tréninkem, během něj, při přípravě na závod a ve fázi regenerace. Zásadní je jeho přínos i sestavení vhodného redukčního režimu v rámci vypsaných váhových kategorií.

Blížící se Vánoce lze vytušit nejen podle četnosti nejrůznějších trhů, ale třeba také tím, že v areálu Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích proběhl tradiční seminář pořádaný Zdravotní komisí FAČR pro lékaře z klubů HET ligy, Fortuna národní ligy a reprezentačních výběrů všech věkových kategorií.

Snažíme se myslet na všechny detaily, které by měly přispět ke správnému vývoji mladého fotbalisty. K těm patří i správný stravovací a pitný režim. Oslovili jsme proto pana doktora Pavla Suchánka, který je výživovým poradcem Fotbalové asociace ČR u mládežnických akademií a u všech reprezentací, aby nám pomohl sestavit turnajový jídelníček. Díky němu by měla být strava všech hráčů od pátku až do neděle přizpůsobena jejich fyzickému zatížení. Kompletní komentář pana doktora Suchánka k jídelníčku i k samotnému stravování během turnaje a samozřejmě i daný jídelníček najdete ve speciálním magazínu.

Správný jídelní a pitný režim je pro vývoj mladého sportovce zásadní, proto je potřeba si toto téma stále opakovat, opakovat, opakovat….. tentokrát s RNDr. Pavlem Suchánkem, výživovým specialistou Fotbalové asociace ČR.

Téměř stovka trenérů, manažerů, fyzioterapeutů a dalších specialistů se v uplynulém týdnu sešla na školení, kde proběhlo předávání aktuálních informací a metodiky pro výchovu mládeže zlatého, tedy žákovského věku. (čas 2:35)

Please reload